Freelance podnikání

5 lekcí z rodinné farmy: Proč podávají rodinná podnikání lepší výkon?

Pokud je rodina páteří naší společnosti, pak podnikání je srdcem naší ekonomiky. Vzhledem k tomu, že 89% amerických společností řídí rodiny, je poměrně pravděpodobné, že i váš podnik je také rodinnou záležitostí.

Blahopřejeme. Máme pro vás dobrou zprávu:

Rodinné podniky jsou výkonnější

Walmart, Nike, Facebook, L’Oreal, Volkswagen, BMW nebo Novartis – to jsou jen ty nejvýznamnější příklady světových podniků, v jejichž čele stojí rodiny. Mezi ty běžnější pak patří třeba krámek manželů za rohem, italská restaurace, nebo rodinná farma.

Hospodářský výzkum týkající se rodin vlastnících podniky byl zahájen teprve nedávno, nicméně jeho zjištění jsou ohromující. Rodinná podnikání jsou většinou úspěšnější. Všude na světě jsou výkonnější než korporátní společnosti. Podle poradenské společnosti Boston Consulting Group tvoří 30% všech společností na světě s prodeji přes 1 miliardu dolarů. To není špatné, ne? Ale proč tomu tak je?

5 lekcí, které se potřebujete naučit od rodinné farmy

Od rodinné farmy se můžeme naučit vše, co potřebujeme

Od rodinné farmy se můžeme naučit vše, co potřebujeme. (Foto od: luckybusiness | stock.adobe.com)

Rodinný podnik je, jak ze jména vyplývá, řízený členy rodiny. U akciových společností se jedná o případy, kde více než 20% podílů patří jedné rodině – kde tedy, jednoduše řečeno, rodina rozhoduje. Každá rodina je jedinečná – a každý podnik se něčím odlišuje. Přesto: je pár věcí, které mají rodinná podnikání společných.

Rodina má svou vlastní výjimečnou strukturu, a rodinný podnik o to více. Čím se tedy odlišuje od klasických korporací? A proč je úspěšnější? Pojďme to zjistit.

1. Rodinný podnik je odolnější

Celkově je takové podnikání odolnější a finančně stabilní, hlavně v době krize. Proč? Vzhledem k otmu, že obchodní rozhodnutí mají přímý vliv na jejich rodinu, činí vlastníci podniků udržitelnější a dlouhodobější rozhodnutí než korporátní podniky, kde změny mohou probíhat poměrně často.

Nevýhoda: V rodinném podniku je podnikání vždy osobní záležitostí. Nástroje pro profesionální business intelligence vám mohou pomoci získat určitý odstup a vyhnout se citově ovlivněným rozhodnutím.

2. Rodinný podnik je pohotovější

Firma v rukou rodiny je většinou pohotovější, co se týče inovací – Nové nápady mohou být probírány u snídaně, prototypy vyvíjeny při večeři.

Rodinný podnik je pohotovější

Rodinný podnik je pohotovější (Foto od: Minerva Studio | stock.adobe.com)

Komunikace mezi členy rodiny je přímá a upřímná. Nejsou tedy třeba prodloužená jednání o projektech a manažerech, kteří se vymkli kontrole.

Nevýhoda: Projekty a inovace nakonec mohou být rušivé a chaotické. I to nejpohotovější prostředí potřebuje nějaké regulace – a také chytrou správu projektů.

3. Rodinný podnik je výkonnější

Krátké cesty k rozhodnutím jsou velkou výhodou rodinných společností, navíc povinnosti jednotlivců jsou celkem jasné rozděleny. Otec se postará o dobytek, matka má na starost zahradu a účty a děti jsou součástí týmu. Každý ví, co má dělat – a jak to má dělat.

##Nevýhoda:** Rychlá rozhodnutí a jasné povinnosti jsou skvělé, pokud se do toho samozřejmě nezamíchá nějaký osobní konflikt. Matce se nemusí líbit, když se chce otec postarat o účty; trucující puberťák nebude zrovna příjemný pracovník. Přidělování úkolů a stanovení cílů vám může pomoci udržet si hranice mezi pracovním a osobním.

4. Rodinný podnik je férový zaměstnavatel

Férovost je v rodinných firmách zásadní. Jejich předností je aktivní účast – Majitel zná, na rozdíl od nějakého nově příchozího výkonného ředitele, každou část svého podnikání z vlastní zkušenosti. To pak vede k většímu respektu a důvěře – a zaměstnanci jsou pak nakonec vlastně něco jako rodina.

Nevýhoda: Zaměstnanci mohou být nakonec až moc loajální vůči svému podniku. Moderní sledování času může být dobrým nástrojem, jak se vyhnout nadměrným přesčasům a vyhoření – hlavně ve společnostech založených na důvěře.

5. Rodinný podnik si vychovává zaměstnance už od školky

Trénink dětí přímo v rodinné firmě

Trénink dětí přímo v rodinné firmě. (Foto od: Monkey Business | stock.adobe.com)

Pokud dítě vyrůstá v rodině, které vede firmu, vyrůstá zároveň v té firmě. Hraje si v obchodě, píše domácí úkol v pizzerii, nebo navštěvuje o sobotách továrnu: Už jen tím, že tam jsou, se děti připravují na podnikání. Aniž by se o to kdokoliv nějak snažil, naučí se děti, jak se co dělá – a nakonec podnik převezmou.

Nevýhoda: Když děti přebírají podnikání, můžou chtít provádět změny – a rodičům se to někdy nelíbí. Generační konflikty jsou velmi častým problémem rodinných společností. S tím vám ale může pomoci plánování dostatečně dopředu a implementování změn krok za krokem; stejně jako to, že umožníte dětem poučit se z vašich chyb – stejně jako jste to udělali vy.

Podnikání v rukou rodiny je tu natrvalo

Statisticky je to jasné: Rodinné podniky všeobecně prosperují a myslí na budoucnost. Všechno má ale své nevýhody, a některým se nepodaří správně skombinovat podnikání a rodinu. Není jednoduché udržovat si čistě pracovní vztah ke členovi rodiny. Láska, osobní trápení a profesní pýcha mohou ovlivňovat pracovní rozhodování. Ve světě korporací spolu city a podnikání nejdou dohromady; v rodinném podniku musí. A to je dobře – protože city jsou tím, co nás dělá lidskými. Až se naučíte je správně propojit, neuvěřitelně se zvětší vaše síla – ta lidská i ta podnikatelská.

Dobré rodinné podnikání je tu už natrvalo. Protože rodiny spolu drží po generace.

Tak ať vydrží i vaše podnikání! Rádi vám s tím pomůžeme.

S pozdravem, zistemo

budoucnost podnikání podnikání a management podnikatel


Také zajímavé

Zabezpečení informací, ukládání dat na webu a tzv. “Přístav bezpečí”

Jak moc bezpečný je náš systém? Na kolik je soukromé naše ukládání dat? Určitě se občas strachujete o svá virtuální data a jejich zabezpečení před hackery a různými slídily… Můžete zůstat klidní.

účetnictví ochrana údajů

Průmyslová revoluce č. 4: Roboti, umělá inteligence a budoucnost práce

Roboti, umělá inteligence a automatizace průmyslu utváří budoucnost naší práce. Tzv. čtvrtá průmyslová revoluce byla tématem Světového ekonomického fóra, kterého se účastní podnikatelská, politická a intelektuální elita světa. Ale opravdu je inteligentní software jako např.

podnikání a management

Představujeme: Faktury budoucnosti

Hledáte šablony pro své faktury? Vítejte v naší show! Oceňujeme, že jste si našli čas ve vašem nabitém rozvrhu podnikatele a/nebo věnovat nějaký čas sociálním sítím. Vážně. Protože dnes vám odhalíme budoucnost fakturace.

fakturace menší podniky podnikání a management účetnictví

Jak na platební podmínky, aby se vaše podnikání mohlo co nejlépe rozvíjet

Net 30, složenky a mnohé další…Dnes vám povím něco o platebních podmínkách, upomínkách platby a také o tom, jak důležité je vybrat si ty správné. Ale nejprve jeden příběh. O Stevovi, který nedostal zaplaceno Byl jednou jeden mladý, talentovaný chlapec, který se jmenoval Steve.

podnikání a management

Potřebujete lásku zákazníků! Řízení zákaznické zkušenosti ve 3 krocích

CEM (Customer Experience Management), neboli řízení zákaznické zkušenosti – na které závisí víc než kdy dřív. Ale co dělat, pokud jsou vaše finanční prostředky pro marketing omezené? A co když si nemůžete dovolit najmout odborníka?

podnikání a management freelancer podnikatel

Cenová nabídka, cenový odhad a spol.: Jak napsat vítězný cenový odhad od A do Z

Jak závazný je váš cenový odhad? Jaký je rozdíl mezi cenovou nabídkou a cenovým odhadem? A co je výhrada vlastnictví? Naučte se, jak správně napsat neporazitelný odhad či nabídku od A do Z.

freelancer podnikání a management podnikatel sledování času účetnictví

Pracujte chytře a nechte si zaplatit rychleji!

Kreditní karta není potřeba, zrušit to můžete kdykoli.