Business intelligence

BI, KPI a spol. – co vlastně znamená business intelligence?

V dnešním světě jsou různé typy inteligence „na každém rohu“ – emoční inteligence, umělá inteligence, business inteligence…, stačí si vybrat. A nesmíme zapomenout i na mého původního zaměstnavatele, tajnou službu, tedy Secret Intelligence Service. Inteligence je v dnešní době pod mikroskopem měření a analýzy, od IQ až po např. KPI. A veškeré takové rozbory se hodí, když přijde na podnikání, protože správné plánování a chytrá rozhodnutí závisí jen a jen na faktech a číslech.

A co že je KPI?

Nevíte, co znamená zkratka KPI? Nikdy jste neslyšeli o tzv. business intelligence? Hádám, že jste jeden z těch tvořivějších lidí, kteří víc hledí na formu a na vzhled než na čísla. Ale nijak si nezoufejte, nejste v tom sami. Existuje spousta odborníků, kterým se někdy říká tzv. tvořiví profesionálové. Nicméně i takový tvořivý profesionál, který pracuje sám na sebe, se musí občas spoléhat na čísla a analýzu dat. Ale jak již jsem řekla, není třeba se ničeho bát; usnadnili jsme to pro vás, jak jen bylo možné. Stačí se pohodlně posadit k panelu zistemo a uvidíte, že hrát si s čísly může být zábava!

Základy business intelligence

Co přesně je bussiness intelligence (BI)? Tenhle termín zavedl Hans Peter Luhn, německý technologický průkopník, před téměř 70 lety, když v časopise společnosti IBM publikoval článek „A Business Intelligence System“ (Systém business intelligence). Koncept business inteligence tedy vznikl ve stejné době jako první počítače. Základní myšlenka BI je, že veškerá data, která počítač vytvoří nebo zpracuje, umožňují zcela nový pohled na podnikání. Nashromážděné analýzy dat a jejich náhledy jsou schopny vytvořit nový, strategický postup plánování založený na inteligentním systému.

Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI)

Klíčem k měření výkonnosti podnikání jsou KPI, Klíčové ukazatele výkonnosti. Tedy čísla, která podávají zásadní informace ohledně projektů a práce. Díky chytrým propojením jsou tahle čísla schopná vám reálně podávat informace o tom, jak je na tom vaše podnikání. Vezměte si například výnos – nejzákladnější KPI většiny podnikání. Jedno jednoduché číslo, které stanovuje příjem vašeho podnikání. Jak víme, s výnosem to není zas tak jednoduché, ale díky business intelligence můžeme propojit výnos s klienty. Nebo členy týmu. Nebo počtem odpracovaných hodin. Za den, za týden nebo za měsíc. Možností je nekonečno. Můžete si s nimi pohrát na vašem panelu zistemo. Užijte si naši jednoduchost a přehlednost dat – přejeme příjemnou zábavu!

Obrazový přehled analýzy dat

Jak se říká, jeden obrázek řekne mnohdy více než tisíc slov. A to platí i pro čísla: Jeden obrázek vám řekne víc než tisíc čísel. A proto jsme vytvořili mnoho různých možností, jak můžete vizualizovat svá data. Můžete si vybrat přesně to, co vám vyhovuje – ze spousty různých barev a tvarů. A pokud si nejste jistí, pro co se rozhodnout, položte si následující otázky: Co přesně chci zjistit? Chci srovnávat data, prohlédnout si jejich rozmístění, nebo se podívat na jejich vztahy a na procesy?

Můžete se také podívat na pomocný graf Chart Chooser (v angličtině) – který je mimochodem ve formě vývojového diagramu, nejlepšího způsobu vizualizace rozhodování.

Zprávy ze skladu dat

zistemo je vlastně váš osobní sklad dat – přísně tajný a určený čistě pro vaše vlastní data, samozřejmě. A je to i velmi dobře zabezpečený sklad – i můj bývalý šéf a jeho tajná služba by na mě byli pyšní.

Panel zistemo vám ukazuje přehledně všechna důležitá data na jedné stránce, v libovolném časovém rozsahu. A z toho mohou pohodlně získávat informace i ti méně tvořiví podnikatelé.

Můžete si pohodlně prohlédnout, jak se určitý projekt vyvíjí, srovnat ho s podobnými projekty, nebo ho například propojit s konkrétními klienty.

Trvá určitý proces déle s klientem A než s klientem B? Možná je na čase blíže se na to podívat. Můžete třeba pozvat klienta A na přátelský oběd, vše s ním probrat a vyřešit problémy, které máte.

Jsou projekty výnosnější, pokud je člen týmu X ve vedení? Možná je čas ho povýšit.

Chytré, strategické plánování

S pomocí business intelligence s můžete usnadnit v podstatě jakýkoli proces plánování. Ještě nikdy to nebylo tak jednoduché – a inteligentní! Ať už to znamená cokoli. I když je inteligence neustále měřena a zkoumána, neexistuje zatím žádná její jasná definice. Podle mě znamená inteligence schopnost rychle a tvořivě zpracovávat data a fakta. A proto je moje virtuální zistemo velmi inteligentní žena, schopná postarat se o vaše podnikání. Ale mějte na paměti, že zistemo může být jen natolik tvořivá, nakolik to zvládnete vy. Vytvořili jsme pro vás velmi přizpůsobivý nástroj analýzy dat a business intelligence – a teď je na vás vytěžit z toho co nejvíc, spojovat a vytvářet nové kombinace.

A to je dobrá zpráva pro vás všechny tvořivé uživatele, protože jste zvyklí přemýšlet nad obvyklý rámec, tak jak se ještě nikdo před vámi neodvážil to udělat. A to je vaše práce.

Je třeba už jen dodat: Hodně štěstí v další úspěšné práci!

S pozdravem, zistemo

podnikání a management účetnictví


Také zajímavé

Bludiště výdajů: aplikace, které vám pomohou neztratit se

Aplikace pro ukládání účtenek, jako např. Xpenditure, Shoeboxed nebo Expensify, vám hodně zjednoduší život, a dokonce vám i pomohou ušetřit. Během chvilky máte vyfoceno a uloženo vše, co potřebujete – mít výdaje pod kontrolou nikdy nebylo snazší.

podnikání a management účetnictví

Měření odpracovaného času: Zjistěte své dovednosti s naším kvízem

Je rok 2018. Klasický den v kanceláři od 9 do 5 už je minulostí. Lidé pracují dálkově, s flexibilním rozvrhem, týmy jsou roztroušené po celém světě. Celé společnosti jsou řízeny z cloudu.

budoucnost podnikání freelancer podnikání sledování času

3 způsoby, jak posílit kreativitu a úspěšně vyniknout

Co mají společného Bill Gates, Mark Zuckerberg a Warren Buffet? Jsou bohatí, ano. Ale jak to dokázali? Tvrdá práce? Určitě. Odhodlání? Pravděpodobně. Štěstí? Možná. Ale rozhodně používají kreativitu jako podnikatelský prostředek.

budoucnost podnikání podnikání a management podnikatel

Self-promotion: 7 tipů jak na to

Každý z nás to někdy musí udělat a obvykle ne uplně rád. Self-promotion, tzv. sebepropagace. Vše ale půjde snáz s našimi sedmi tipy a jedním tajným navíc! Propagace sebe sama může být složitá.

podnikání a management freelancer

Cena pro zistemo v přehledu webu FinancesOnline

Odhodlání vyniknout Díky našemu odhodlání vynikat bylo zistemo nedávno oceněno prestižní cenou Uživatelské spokojenosti (Great User Experience) a Vycházející hvězdy (Rising Star) na webu FinancesOnline. Tato cena je předávána na základně několika faktorů, včetně prostředků spolupráce, uživatelské přístupnosti, možnosti vlastních úprav, integrace více možností.

podnikání a management novinky sledování času

Opravdu bude váš tým produktivnější s flexibilní pracovní dobou? 5 mýtů o alternativních přístupech k pracovnímu rozvrhu

Stojíte v čele týmu pracujícího na dálku? Pracují vaši zaměstnanci z domova? Nebo pevně věříte, že je nejlepší pracovní doba od 9 do 5? Nehledě na to, jaký systém používáte – pokud vedete podnik, je pro vás produktivita týmu klíčová.

budoucnost podnikání novinky podnikání a management podnikatel sledování času ženy v podnikání

Pracujte chytře a nechte si zaplatit rychleji!

Podnikejte a fakturujte jako profesionálové. Zapomeňte na složité tabulky. Zde se všechno dělá automaticky.

Vyzkoušejte zdarma