Co je Cloud

Co je Cloud? A můžete mu věřit se svým podnikáním?

Cloudová alba, cloudové účetnictví, cloudová úložiště – cloud se stal domovem pro téměř všechna naše data. Ale co přesně vlastně cloud je? A nakolik je vhodný pro freelancery a menší podniky? Je dokonce víc než jen vhodný – vlastníci menších podniků mohou díky cloudovému software značně navýšit své příjmy. Ale je třeba dát si i na něco pozor…

Představte si mrak (angl. cloud), co přesně vidíte?

Pro většinu z nás je mrak nějaká nejasná věc na obloze. Když se na ně díváme z okýnka letadla, připadají nám pevné a měkoučké – jako by nás dokázaly chytit a zachránit, kdyby se s letadlem něco stalo. Všichni si zároveň uvědomujeme, že to není Pravda. Mraky jsou jen nahromaděné množství krystalů, nebo vodních kapek v atmosféře. I když z dálky vypadají pevně a neprodyšně, zblízka je poznat, jak jsou průhledné a snadno propustné. A to samé platí pro cloudové účetnictví.

Co je Cloud?

Cloud je ve svém základu nahromaděné množství digitálních dat nasbíraných ze serverů z celého světa. Stejně jako mrak na obloze je ten datový průhledný a propustný – v tom smyslu, že je dostupný odkudkoliv, z jakéhokoliv zařízení pomocí digitální sítě. Místo ukládání informací přímo do jednotlivých zařízení shromažďuje cloud data na stejném místě, přístupném komukoliv (komu to umožníte).

Co znamená cloud computing?

Termín cloud computing vznikl už v 90. letech, I když není jasné, kde přesně se vzal. V roce 1994 publikoval časopis Wired esej o “zázracích Macintosh”, ve které se píše “Cloud […], kde se jediný program dokáže přenést do různých zdrojů informací a vytvářet ve své podstatě virtuální zařízení”. V roce 2006 představil Amazon svůj EC2 (Elastic Compute Cloud), který umožnil firmám i jednotlivcům pronajmout si virtuální počítač. Od té doby je cloud v podstatě všudypřítomný – většina z nás používá cloudová úložiště pro sdílení a ukládání dat. Spousta z nás také používá program založený na cloudu, který má označení Software jako služba (Saas – Software as a service).

Cloud a Software jako služba

SaaS posunuje cloud computing na další úroveň. Využívá cloudu pro ukládání a správu dat a celý software tak vlastně je v cloudu. Celá aplikace tak běží skrz prohlížeč, není třeba žádná instalace. Na rozdíl od mraku na obloze je ten digitální pevný a bezpečný a při pohledu zblízka. Práce s programem v cloudu je stejná jako práce s programem uloženým na vašem pevném disku. Samozřejmě kromě výhod, které má oproti hard disku cloud samozřejmě.

Výhody Cloud computing a SaaS

Cloud je tak oblíbený proto, že odpovídá požadavkům budoucnosti práce – umožňuje lidem pracovat kdekoliv, kdykoliv, s jakýmkoliv zařízením.

1. Pracovní svoboda

Není třeba sedět od 9 do 5 v malé kanceláři se stolním počítačem a pevným diskem. Místo toho se mohou vaši zaměstnanci přihlásit a pracovat tam, kde právě jsou, kdykoliv mohou. Zaměstnavatelé mohou navíc pohodlně ze své židle sledovat všechna potřebná data kdykoliv zrovna potřebují.

2. Vždy aktuální

Cloudový software je vždy aktuální, bez námahy s aktualizacemi a synchronizací. Když používáte SaaS, nemusíte se už starat o to, aby byly vaše aplikace vždy aktualizovány.

3. Žádné zálohy

Pokud se vám rozbije, nebo ztratí zařízení, vaše data jsou pořád přístupná a v bezpečí v cloudu. Což je nesporná výhoda hlavně pro freelancery a majitele menších podniků, kteří si nemohou dovolit tým IT specialistů, kteří by se starali o systémy.

Cloud computing však má i jedno minus:

Zabezpečení cloudu

Hlavní obava ohledně cloud computing se týká zabezpečení. Data uložení v cloudu jsou samozřejmě dobře dostupná, může si je tak zobrazit kdokoliv – pokud se mu samozřejmě podaří se k nim dostat. A právě proto by mělo být zabezpečení a soukromí prioritou všech cloudových služeb. Předat někomu data a software vyžaduje velkou důvěru uživatele. Poskytovatelé Saas tak musí zajistit, aby jim takový důvěra i vydržela. Například zistemo přijalo co se týče zabezpečení ta nejvyšší možná opatření, aby byla vaše obchodní data v bezpečí. Freelanceři a menší podniky se musí ujistit, že služba, kterou používají, chrání jejich data. (O zabezpečení dat si můžete přečíst více zde.)

Cloudový software pro menší podniky a freelancery

Pokud budete coby majitel menšího podniku spravovat své podnikání v cloudu, musíte mu důvěřovat v práci s obchodními daty klientů, zaměstnanců a stejně tak s vašimi výdělky či (doufejme, že ne) prodělky. Co se týče soukromí, měli by se uživatelé ujistit, že jejich data nebudou poskytnuta, nebo dokonce prodána poskytovatelem cloudové služby. V zistemo věříme, že vaše data patří pouze vám a nikomu jinému. Na rozdíl od jiných cloudových služeb, které můžete najít, nemáme ani nejmenší zájem vydělávat si na vašich datech. Obchodování s daty není součástí modelu našeho programu jednoduše proto, že nám přijde nemorální.

Chceme jen poskytnout malým podnikům a freelancerům špičkový obchodní software, který jim (a pouze jim!) bude přístupný kdykoliv a odkudkoliv. Věříme v sílu života poháněného vášní a láskou ke své práci, které může cloud jedině pomoci.

Hodně štěstí do další práce!

S pozdravem, zistemo

budoucnost podnikání cloud podnikání a management účetnictví


Také zajímavé

Jak na platební podmínky, aby se vaše podnikání mohlo co nejlépe rozvíjet

Net 30, složenky a mnohé další…Dnes vám povím něco o platebních podmínkách, upomínkách platby a také o tom, jak důležité je vybrat si ty správné. Ale nejprve jeden příběh. O Stevovi, který nedostal zaplaceno Byl jednou jeden mladý, talentovaný chlapec, který se jmenoval Steve.

podnikání a management

Cena pro zistemo v přehledu webu FinancesOnline

Odhodlání vyniknout Díky našemu odhodlání vynikat bylo zistemo nedávno oceněno prestižní cenou Uživatelské spokojenosti (Great User Experience) a Vycházející hvězdy (Rising Star) na webu FinancesOnline. Tato cena je předávána na základně několika faktorů, včetně prostředků spolupráce, uživatelské přístupnosti, možnosti vlastních úprav, integrace více možností.

podnikání a management novinky sledování času

Nová mise: Dokonalý projekt

Dnes bych ráda řekla něco o zlepšení práce na projektech, chtěla bych vám dát nahlédnout, jak vypadá správné řízení projektu a jak můžete jeho strategie využít pro zdokonalení vlastních projektů.

podnikání a management sledování času

Freelance podnikání, freelance ekonomika – a co to pro vás znamená

Freelance podnikání je stále častější. Více a více lidí pracuje jako nezávislí podnikatelé – a množství malých podniků závisí právě na jejich práci. Jaká je vaše role v novém ekonomickém „ekosystému“ freelance ekonomiky?

podnikání a management účetnictví

Small data mohou být přesně to, co váš podnik potřebuje, aby se mohl zvětšovat

Zapomeňte na big data! Small data mohou být přesně to, co váš podnik potřebuje, aby se mohl zvětšovat. Alespoň pokud věříte marketingovému guru Martinu Lindstormovi. Ve svém bestselleru Small data. Drobné stopy, které vedou k velkým trendům (Small Data.

budoucnost podnikání novinky podnikání a management podnikatel

Chcete vytvořit pracovní prostředí vhodné pro rodinu? Čtěte dál.

70% dnešních pracujících, ať už žen, nebo mužů, se neúspěšně snaží balancovat mezi rodinou a prací. A to pak ústí ve stres, rozvody a rozvrácené rodiny. Takže je na čase vytvořit pracovní prostředí vhodné pro rodinu!

budoucnost podnikání sledování času podnikání a management ženy v podnikání

Pracujte chytře a nechte si zaplatit rychleji!

Podnikejte a fakturujte jako profesionálové. Zapomeňte na složité tabulky. Zde se všechno dělá automaticky.

Vyzkoušejte zdarma