Platební podmínky

Jak na platební podmínky, aby se vaše podnikání mohlo co nejlépe rozvíjet

Net 30, složenky a mnohé další…Dnes vám povím něco o platebních podmínkách, upomínkách platby a také o tom, jak důležité je vybrat si ty správné. Ale nejprve jeden příběh.

O Stevovi, který nedostal zaplaceno

Byl jednou jeden mladý, talentovaný chlapec, který se jmenoval Steve. Byl velice zručný a chytrý, vyráběl nejrůznější věci a měl stále nové nápady. Dokonce si tím začínal i vydělávat. Rodina, přátelé, přátelé přátel atd. – postupně si všichni oblíbili jeho výrobky. Všechno bylo v nejlepší pořádku, až najednou…nebylo. Všechno se začalo tak nějak pomalu vymykat kontrole, když si uvědomil, že sice pracuje dnem i nocí, ale jeho bankovní účet je na konci každého měsíce stejně prázdný. Proč? Protože jediné, v čem Steve nebyl nijak moc dobrý, bylo vybírání peněz. Neměl příliš rád čísla, nebo alespoň ne ta na fakturách a bankovních výpisech. Moc se o ně nezajímal, navíc nenáviděl účetnictví. Hlavně faktury. Nechtěl plýtvat drahocenný čas na takové prkotiny a moc na ně radši nemyslel. Vlastně neposílal ani moc faktur, většinou si vzal peníze na ruku. A když zrovna náhodou nějakou poslal, použil nějakou staženou šablonu z internetu, kterou rychle vyplnil. Nevěděl nic o Net 30, ale stejně to používal – bylo to přece na té stažené šabloně. Téměř nikdy neposílal upomínky, to opravdu nenáviděl. Obvykle prostě jen dál pracovat a nezaplacené faktury nechal být, jen aby nemusel kontaktovat klienta. Koneckonců, všichni jeho klienti byli z rodiny, přátelé, přátelé přátel…a on byl jen kluk, kterému se poštěstilo dostávat peníze za to, co dělá rád.

Profesionální platební podmínky

Možná si teď myslíte něco jako: „No, ale já přece nejsem vůbec jako on! Jsem profesionál a uvědomuju si, že jsou faktury důležité. Používám odborný fakturační program, který sám automaticky odesílá i upomínky.“ V tom případě – jen tak dál! Ale, uvědomujete si u toho, jaký dopad mají upomínky plateb na vaše podnikání? Nastavit si ty správné platební podmínky může pro vaše podnikání nesmírně přínosné a stejně tak, pokud si je nastavíte špatně, můžete mu značně uškodit. Pojďme se tedy podívat, kdy Steve udělal chybu.

Rizika použití Net 30

Na rovinu: zbavte se Net 30. Vím, nejspíš jste ho viděli na spoustě příchozích faktur. Ale opravdu byste měli něco dělat jen proto, že to dělají ostatní? A kdyby ostatní skočili z mostu… Jsme tu všichni dospělí, takže asi není třeba větu dokončovat. Vraťme se raději k jádru věci: Net 30 znamená, že splatnost faktury je 30 dní. Plátce má tedy 30 dní na to, aby se platbu postaral. A co byste udělali vy, kdybych vám tohle řekla? Zaplatili fakturu hned? Ne. Pokud jste na tom stejně jako valná většina prokrastinující populace, odložíte faktury stranou, nejlépe ke všem ostatním, podobným, a placení necháte na později. Na někdy za 30 dní. Dřív ne. A teď z pohledu odesilatele: Co se stane na vašem bankovním účtu? Zůstane prázdný. Celý měsíc. Přestože jste poskytli služby ve stanoveném čase. Nezbyde vám tedy než naplánovat si rozpočet na měsíc dopředu – a měsíc může být pro freelancera či menší podnik velmi dlouhý. Dlouhá a napředvídatelná doba, po kterou čekáte na platby. Něco vám tedy povím: Pokud není vaše podnikání velké a nestojí na pevných finančních základech, nepoužívejte Net 30. Raději použijte kratší dobu splatnosti, například Net 7 či Net 10. Nebo ještě lépe – 7 či 10 dnů. A to mě přivádí k bodu č.2:

Přehledné podmínky

Čím přesnější a jasnější máte své podmínky platby, tím rychleji dostanete zaplaceno. „Net 7“ není to samé, co „7 dnů“. Někdo nemusí vědět, co Net znamená, zato 7 dnů musí pochopit každý. Nejjistější ale je uvést na fakturu přesný datum splatnosti. A právě proto jsme naprogramovali zistemo tak, aby datum splatnosti na vašich fakturách uváděla automaticky. Vy si vyberete v menu požadovaný časový rozsah a zistemo si už spočítá datum, které se odvíjí od data vystavení faktury (které je samozřejmě také flexibilní a můžete si ho nastavit předem).

Přátelská upozornění na neuhrazené faktury

Steve nedostal zaplaceno mimo jiné i proto, že neměl žádný systém v posílání upomínek. Vlastně nepochopil celý systém plateb, protože si spletl upomínání s žádáním o peníze. To je velmi častý omyl. Ale věřte mi, ty peníze jste si zasloužili! Každý haléř. Tak to je: Vy jste odvedli kvalitní práci, klient za ní tedy je povinen zaplatit. A pokud vám někdo nezaplatí v souladu s vašimi podmínkami, pak to není vaše chyba. Odešlete mu tedy přátelské upozornění – přátelské, ale jasné. V případě, že používáte MoeynPenny, můžete si nastavit automatické upomínky během několika málo vteřin, pomocí našich šablon, nebo vytvořením vlastního textu upozornění. A protože zistemo je mezinárodní, můžete odesílat upomínky v různých jazycích. Stačí několik kliknutí, a je hotovo. Nikdy už nemusíte plýtvat časem na zpožděné platby.

PayPal, kreditní karty a platební strategie

Jak dostat zaplaceno rychleji? Nabídněte tolik možností platby, kolik jen můžete. Bankovní převod, kreditní karta, PayPal nebo Stripe? Dejte klientům možnost volby! Navrhli jsme zistemo tak, aby byla v platebních metodách co možná nejvíc flexibilní, a pomohla vám dostat zaplaceno rychleji. Ale nezapomínejte, že v závislosti na tom, v jakém státě žijete, mohou určité způsoby platby znamenat poplatky – pro vás, ne pro vašeho klienta. Většinou se jedná o určité procento z obdržené částky. Což zároveň znamená určité procento z vašeho příjmu, které musíte zvážit při volbě platební strategie. Můžete například tyto poplatky zapracovat do ceníku. Ať už se rozhodnete jakkoliv, čím jednodušší platba faktury je, tím rychleji své peníze dostanete. Na to tedy jak vy, tak i Steve, musíte stále brát ohled.

Mimochodem, pokud vám nezní nijak povědomě termíny jako EOM nebo PIA, můžete se zde podívat na velmi dobrý přehled mezinárodních termínů (v angličtině). Ale nebojte se, aby vaše podnikání vzkvétalo, nemusíte nijak plynule mluvit podnikatelským jazykem. Od toho jsme tu přece my!

Hodně štěstí v další práci,

s pozdravem,

Vaše zistemo

podnikání a management


Také zajímavé

Sledujte své obchodní výdaje s nejlepší aplikací pro kontrolu financí

Hledáte nejlepší aplikaci pro sledování výdajů na váš Android či iPhone? Jednu vám rozhodně můžeme doporučit. Jistě, zdá se, že si poněkud straníme. Ale kdo v dnešní době ne? Která aplikace je na sledování výdajů opravdu ta nejlepší?

faktura podnikání a management sledování času účetnictví

Dokonalá cenová nabídka

Obdrželi jste požadavek na vytvoření cenové nabídky? Prohlédněte si, jak vytvořit dokonalý cenový odhad a jak zároveň nepodcenit odhad času na výkon práce. Už se nám to stalo každému: Přijde klient s velmi zajímavým zadáním práce a chce dostat cenový odhad předem.

podnikání a management

Co je Cloud? A můžete mu věřit se svým podnikáním?

Cloudová alba, cloudové účetnictví, cloudová úložiště – cloud se stal domovem pro téměř všechna naše data. Ale co přesně vlastně cloud je? A nakolik je vhodný pro freelancery a menší podniky?

budoucnost podnikání cloud podnikání a management účetnictví

Výdaje pod kontrolou

Máte pořádek ve svých výdajích? Hádám, že se k tomu chcete dostat… až bude čas. A prozatím ukládáte všechny účtenky do krabice od bot, nebo do šuplíku. Anebo vám jen zabírají místo v peněžence?

účetnictví

Zabezpečení informací, ukládání dat na webu a tzv. “Přístav bezpečí”

Jak moc bezpečný je náš systém? Na kolik je soukromé naše ukládání dat? Určitě se občas strachujete o svá virtuální data a jejich zabezpečení před hackery a různými slídily… Můžete zůstat klidní.

účetnictví ochrana údajů

Mezinárodní podnikání v 6 jednoduchých krocích

Vydat se s podnikáním za hranice nikdy nebylo jednodušší – Internet postupně rozmazává geografické hranice, počet mezinárodních pracovních týmů stoupá. Přesto se mnoho podnikatelů takového kroku bojí. Proč? Čtěte dál, a dozvíte se o 6 největších překážkách na cestě za mezinárodním podnikáním.

podnikání a management freelancer

Pracujte chytře a nechte si zaplatit rychleji!

Podnikejte a fakturujte jako profesionálové. Zapomeňte na složité tabulky. Zde se všechno dělá automaticky.

Vyzkoušejte zdarma