Každý z nás to někdy musí udělat a obvykle ne uplně rád. Self-promotion, tzv. sebepropagace. Vše ale půjde snáz s našimi sedmi tipy a jedním tajným navíc!
Propagace sebe sama může být složitá. I ti nejlepší v oboru ji obvykle oddalují, jak jen mohou. I samotný termín „sebepropagace“ je poněkud zavádějící. Neměli byste poutat pozornost na svoje soukromé já. To si schovejte jen pro své blízké. Self-promotion znamená propagaci sebe, coby profesionála, který ví, jak uspět v podnikání. Tak tedy, tip číslo 1:
- Držte se pravdy a toho, co je vám vlastní
Vám, coby odborníkovi. Neexistuje sice žádný úplný recept, jak na to, žádný seznam ingrediencí, protože každý jsme jiný. Přesto je něco, co vám může pomoci – hlavním cílem self-promotion je získat si důvěru klienta. Nestačí jen být vidět a nalákat davy, je třeba získat si klienty, kteří se k vám budou vracet. Kteří vás doporučí známým. Kteří vám budou důvěřovat, že svou práce odvedete dobře… a tak podobně. Není samozřejmě nic špatného na tom umět na sebe upoutat, ale měli byste lákat na sliby, které dokážete dodržet. Což nás také přivádí k tipu číslo 2:
- Vždy dodržujte, co jste slíbili
Nikdy nedovolte, abyste museli své klienty zklamat, protože nedokážete dodržet své sliby. A tím nemyslím jen dodržování deadline, ale i způsob, jakým se propagujete. Nesplněné očekávání klienta není pro podnikání, ani pro vaši motivaci nic dobrého. Například, pokud prodáváte módní oblečení z vysoce kvalitních látek, není asi dobré zrovna nejlepší způsob reklamy levný letáček vyvěšený na nástěnce někde na školní chodbě.
- Nepotřebujete drahou reklamu
Povím vám jeden příběh. Na rohu, kousek od mého domu, je malinká pizzerie. Je to ne příliš útulné místo, jídlo se dá koupit pouze s sebou a upřímně, ani ta pizza není zas tak dobrá. Jejich webové stránky jsou jeden velký zmatek, ve kterém nedokážete najít ani telefonní číslo, abyste si mohli pizzu vůbec objednat, a přímo nad vchodem jim visí křiklavý, nevkusný nápis. A přes to všechno, bez jediného haléře za reklamu, to místo prosperuje. Majitel tvrdí, že je to díky kvalitnímu jídlu, ale já vím, že tím to být nemůže. Z restaurace totiž nečiší ani trošku atmosféry, ani kapka takové té italské nálady, jako by člověk od pizzerie čekal. Přesto se tam i já stále vracím. Proč? Protože mě majitel zná jménem. Protože je na mě milý a povídá si se mnou, zatímco čekám na pizzu. Protože ví, co si dám, ještě než to vím já sama. Protože se takhle dokáže přizpůsobit každému jednomu zákazníkovi, který k němu přijde. A přesně to je příklad úspěšné sebepropagace. A dokonce takové, která nic nestojí.
- Sežeňte si na pomoc profesionála
Samozřejmě ne všichni jsme schopní komunikovat s klienty tak jako Ital v malé restauraci, mnohdy ani nemáme šanci promluvit si s nimi tváří v tvář. A právě proto se vám bude hodit kvalitní webová stránka, logo, vizitky. Ať už se jedná o cokoliv, sežeňte si na pomoc profesionála. Pomůže vám s designem, texty, SEO, nebo strategií pro sociální média. I pokud se rozhodnete vytvořit si stránku sami pomocí Squarespace nebo WordPress, i pokud jste odborník na psaní, design, SEO nebo sociální sítě, stejně si sežeňte názor jiného profesionála. A možná i druhý, třetí, čtvrtý. A jestli se bojíte, že si nebudete moci dovolit zaplatit jinému podnikateli na volné noze, co takhle nabídnout na oplátku své služby?
- Já pomůžu tobě, ty zase mně
Především pokud v podnikání teprve začínáte, vyplatí se vám „vyměňovat si“ služby s jinými odborníky a vytvořit si tak kvalitní síť kontaktů. A zároveň máte něco navíc do seznamu zkušeností. Sice si za to večeři nekoupíte (pokud se tedy nedohodnete například s pekařem), ale z dlouhodobějšího hlediska je to ten správný krok. A vlastně i z toho krátkodobějšího, vždyť, je snad něco špatného na profesionálních webových stránkách nebo perfektně navržené reklamní strategii?
- Internet, internet, internet
Internetová síť je klíčem k úspěšné self-promotion. A je z čeho si vybírat. Existují stránky, jako např. Upwork, které pomáhají propojit klienty a podnikatele. Ať už pracujete v jakémkoliv sektoru, na internetu najdete pomoc. Stačí si vybrat správné facebookové skupiny, twitterové účty a dostanete se k zakázkám, o kterých se vám ani nesnilo. Přesto vás prosím:
- Komunikujte i offline
Reálná komunikace s klienty je stejně důležitá jako ta virtuální. Vydejte se poznat nové lidi na konference, či různá setkání. Pokud pracujete z domova, nebo dokonce například z kavárny, zkuste zvážit práci v nějakém společném kancelářském prostoru – alespoň na pár hodin v týdnu. Nejen, že budete motivovanější, ale umožní vám to také potkat lidi podobně smýšlející, jako jste vy a můžete si tak vytvořit opravdovou, vlastní síť kontaktů.
Tak, to byl tip číslo 7, ale počkat! Ještě mám jeden navíc, takový můj tajný bonus!
Bonus: Skupinové financování
Věřte, nebo ne, skupinové financování (crowdfunding) je jedním z nejlepších způsobů, jak se na trhu zviditelnit. Mluvím z vlastní zkušenosti – ukázat se na nějaké crowdfundingové stránce, jako např. Kickstarter co. se vyplatí, i když třeba neuspějete. Můžete pracovat na projektu, na kterém vám opravdu záleží – knize, kterou jste vždycky chtěli vydat, prototyp, který jste vždycky chtěli postavit, projekt, o kterém jste snili po léta. Tak jen do toho! Skupinové financování znamená, že vaši práci uvidí lidé ochotní utrácet peníze, prakticky aniž by za ně něco očekávali nazpátek – a to není špatná cílová skupina, ne? A pokud váš projekt neuspěje, získáte alespoň cennou lekci. Ale kdo ví, třeba bude váš projekt úspěšný a budete moci pracovat na to, o čem jste vždy snili.
Hodně štěstí! A nezapomeňte – nepropagujte své soukromé já, ale to profesionální. Je to velký rozdíl.
S pozdravem,
MoneyPenny