Freelance podnikání

Chcete vytvořit pracovní prostředí vhodné pro rodinu? Čtěte dál.

70% dnešních pracujících, ať už žen, nebo mužů, se neúspěšně snaží balancovat mezi rodinou a prací. A to pak ústí ve stres, rozvody a rozvrácené rodiny. Takže je na čase vytvořit pracovní prostředí vhodné pro rodinu! Nebojte se, nemusíte si stavět vlastní školku, abyste mohli úspěšně podnikat i pokud máte rodinu. Řešení je mnohem snazší…potřebujete jen 4 jednoduché strategie – a ty jsou navíc zcela zadarmo.

Jak udělat z vašeho podniku rodinné prostředí

Frank Gärtner / adobe.stock.com Frank Gärtner / adobe.stock.com

Tohle je Anna. Je jí 29 a je vzdělaná. Posledních 5 let se snažila kariérně růst. Jako vedoucí marketingu menšího podniku odpovídá za svou práci přímo výkonnému řediteli a majiteli společnosti. Miluje svou práci a práce ji – je to dokonalá kombinace. Až na to, že teď je Anna v osmém měsíci.

Trest za mateřství vs. bonus za otcovství

Je rok 2017. Sheryl Sandbergová naučila pracující matky se do toho Opřít už před čtyřmi lety, hned po tom, co Anne-Marie Slaughterová napsala v roce 2012 článek o tom, že Ženy stále nemohou mít všechno (Women Still Can’t Have It All).

A přesto pro Annu znamená nenarozené dítě pracovní komplikaci.

Pracující matky nejdou dobře dohromady se světem podnikání. V průměru jsou jejich platy nižší než platy bezdětných žen a ještě větší platový rozdíl je dělí od pracujících otců. A to s výjimkou vysoko postavených podnikatelů, kteří si mohou dovolit zaplatit péči o dítě v každé situaci, někdy dokonce ve formě malé školky přistavěné k jejich společnosti. Pracující matky jsou navíc vnímány okolím jako méně profesionální a méně kompetentní než jejich bezdětní kolegové. Jsou častěji propouštěny a méně často seženou zaměstnání.

Oproti tomu se zdá, že pracující otcové ze situace profitují finančně i kariérně – více vydělávají, je jim přidělována větší míra zodpovědnosti a všeobecně se zdají být více kompetentní dělat svojí práci.

Konflikt práce a rodiny

Řekněme, že se Anna vrátí do práce hned po porodu, Opře se do toho. Zcela soustředěná pracuje celou pracovní dobu (nebo déle). Kdykoliv je doma, stará se pečlivě o své dítě, kdykoliv je v práci, ví, že se o její dítě dobře postará někdo jiný.

Čas od času si na chvilku odskočí kvůli mateřským povinnostem, jako například kojení; a většinu času se cítí zcela vyčerpaná. Ale opřela se do toho! Mimořádné meetingy v 5:30 odpoledne a neplánovaná večeře po práci? Bez problémů – tatínek se o dítě postará. Dvoutýdenní workshop v Guatemale, odjezd příští úterý? Anna to zvládne – vezme prostě dítě i chůvu s sebou, na vlastní náklady samozřejmě. Zní to dobře, nebo ne? Až na to, že někde mezi řádky vidíte napsáno „chudák dítě“ a „špatná matka“. A víte co? Je dost možné, že Anna čte mezi řádky to samé, i když to nemůže být dál od pravdy.

Všichni žijeme ve světě plném genderových předsudků. Nebo byste snad posuzovali schopnost muže být dobrým otcem na základě jeho pracovního odhodlání?

Posuzovali byste schopnost muže být dobrým otcem na základě jeho pracovního odhodlání?

Zbavte se genderových předsudků!

Otcové mohou klidně nechat bezstarostně ubíhat čas nad drinkem po práci a stále být vnímaní jako „skvělí otcové“. Pracující matky už předem prohrály bitvu v práci i v rodičovství. Přestože z výzkumů vyplývá, že pracující matka je pro dítě vlastně lepší, jsou pracující matky stále v zajetí genderových předsudků.

A nejde jen o matky. Podle britského průzkumu, tzv. Indexu moderní rodiny z roku 2017, by 53% mladých otců nejraději vyměnilo svou práci za nějakou méně stresující a strávilo více času s rodinou. Kde je háček? Otcové, kteří si vezmou na bedra rodinné povinnosti sice asi získají hodně uznání, ale výrazně klesnou na kariérním žebříčku, stejně jako matky.

Abyste dokázali vytvořit pracovní prostředí vstřícné k rodinám, potřebujete podporovat matky i otce, aby dokázali být spolehliví v práci a zároveň se dobře starat o své děti.

Pomozte matkám i otcům, aby dokázali být spolehliví v práci a zároveň se dobře starat o své děti.

Možnost změny leží ve vašich rukou. Rukou zaměstnavatele.

4 strategie pro vytvoření pracovního prostředí vstřícného k rodinám

goodluz / adobe.stock.com goodluz / adobe.stock.com

1. Zaveďte pružnou pracovní dobu

Dejte Anně možnost se rozhodnou, kdy bude pracovat na zadaných úkolech, a rázem budete mít motivovaného a loajálního zaměstnance. Vážně je to takhle jednoduché.

Pružná neboli fexibilní pracovní doba může být částečná (tj. všichni musí být v kanceláři např. od 10 do 3), nebo úplná a umožní zaměstnancům s rodinou, aby vyzvedli děti ze školy, odvedli je k doktoru a podobně. Uvidíte, že zodpovědnost je velkou motivací. Když mají zaměstnanci šanci spravovat svůj vlastní časový rozvrh, jsou podle výzkumů spokojenější, pracují efektivněji a jsou spolehlivější.

2. Umožněte jim pracovat z domova

Anino dítě je nemocné. Místo aby si vzala den volna, přihlásí se a zaznamenává odpracovaný čas, kontroluje e-maily a pracuje – to všechno zatímco její dítě se pomalu dostane z horečky.

Když umožníte svým zaměstnancům pracovat z domova, mohou se doma postarat o nemocné dítě a zároveň plnit uzávěrky – výhra pro všechny. Správně zvládnutá práce z domova dokáže výborně vyřešit konflikt mezi rodinou a prací. A s dnešními možnostmi online správy podnikání je to jednodušší než kdy dřív.

3. Omezte meetingy

„A co s meetingy?“ – Šéf Anny se bojí, že pružná pracovní doba a práce z domova negativně ovlivní zaměstnance. „Žádný problém,“ odpovídá Anna. „Rozvrhnu si čas tak, abych vše stihla. A stejně používáme pro meetingy s klienty především Skype, nebo ne?“

Nejčastější obavou zaměstnavatelů ohledně flexibilní pracovní doby a práce z domova jsou meetingy – Jestliže si každý přichází a odchází, jak se mu zachce, bude nemožné nějaký uskutečnit. Můžete zůstat klidní. Je silně nepravděpodobné, že by se vaši zaměstnanci rozhodli pracovat v noci a celý den prospat. Je v jejich vlastním zájmu dokončit zadanou práci v nějakou přijatelnou hodinu. Vše jim usnadníte tím, že omezíte meetingy jen na čas, který je pro pracující rodiče vhodný. Můžete k tomu navíc použít nové prostředky komunikace, jako Slack nebo Skype. A zapracovat na tom, aby byly meetingy tak produktivní, jak jen je možné, také rozhodně neuškodí.

4. Vytvořte pozice na částečný úvazek a sdílená pracovní místa

„Chtěla bych mít volné pátky,“ říká Anna, „dokud se všechno neusadí.“ Jako její zaměstnavatel se obáváte – Jak nahradíte Annu po dobu, kdy bude pryč? Anna už má ale připravené řešení: Našla talentovaného studenta marketingu, který by si chtěl přivydělat a získat nějaké zkušenosti – a je připravený převzít její páteční práci. Takže teď máte dva nadané zaměstnance za cenu jednoho.

Velké množství majitelů menších podniků má strach ze sdílených pracovních mást a zaměstnanců na částečný úvazek. Ale to rozhodně nemusí! Pracovníci na částečný úvazek a zaměstnanci na sdílených pozicích jsou obvykle velmi motivovaní, výkonní a oddaní své práci než stálí zaměstnanci. Vložte do nich svou důvěru a oni vám ukáží, že je taková práce možná. Zejména v dnešní době technických možností, jako je například online sledování odpracovaného času týmu.

Cena za podnikání, které je vhodné pro rodiny s dětmi? Vůbec nic.

Cena, kterou zaplatíte za vstřícný přístup k rodinám? Vůbec nic. Podle studie z roku 2011 nevyděláte nic navíc, ani nic neproděláte. Investice a příjmy jsou dokonale vyrovnané.

Tedy samozřejmě kromě zisku, který nemůžete měřit na halíře: Přívětivější, radostnější prostředí pro práci a zaměstnanci, kteří mají čas a energii postarat se o rodinu a zároveň se zlepšovat. A tak by to také mělo být.

A co vy? Jaké jsou vaše strategie pro překonání neustálého konfliktu práce a rodiny?

S pozdravem, zistemo

budoucnost podnikání sledování času podnikání a management ženy v podnikání


Také zajímavé

Co je faktura a na co všechno je třeba dát si pozor?

Zakládáte si nové podnikání? Dostali jste zrovna první objednávku a musíte vystavit svou první fakturu? A víte opravdu, co to taková faktura je a co by měla všechno obsahovat? Jelikož by někteří z vás mohli váhat, co na fakturu napsat a co ne, dali jsme dohromady základní informace, které potřebuje majitel podniku nebo freelancer znát.

faktura účetnictví

Jak se vypořádat s přesčasem a hodinami navíc

Potřebujete stihnout deadline, váš šéf potřebuje mít zadaný úkol hotový dnes večer nebo musíte vzít dvojitou směnu, kvůli nemocnému kolegovi: někdy prostě musíte odpracovat něco navíc. To je v pořádku, dokud za to dostanete zaplaceno.

freelancer podnikání a management podnikatel sledování času

Daň z prodeje, daň z příjmu… Co všechno musím platit?

Jaké daně platí majitelé menších podniků? Existuje speciální daň pro freelancery? A co je DPH? Čtěte dál, ať víte, jak si snadno poradit s daňovým přiznáním. Rada pro majitele menších podniků Každý rok přijde doba, kdy miliony majitelů podniků a podnikatelů padnou pod tíhou vyřizování daňových přiznání.

daně faktura podnikání a management

Chytře na startup: 4 nejlepší strategie pro začínající podnikatele

Opravdu potřebujete podnikatelský plán? Ne, nepotřebujete. Alespoň podle Erica Ries, který přišel s chytrou metodou, jak na startup. Ale dejte si pozor, to je totiž jen poloviční pravda. Zjistěte víc o produktech s minimální funkcionalitou (minimum viable products – MVP), rychlém rozvoji podnikání a rozvoji zaměřeném na zákazníka, naučte se v rámci svého vlastního podniku pracovat podle metod chytrého startupu – i pokud už podnikáte delší dobu.

budoucnost podnikání podnikatel podnikání a management

Přežití projektu 101: Jak se vyhnout 5 hlavním příčinám selhání projektu

Organizace po celém světě každoročně zahajují mnoho projektů, ale značná část z nich nedosáhne svých cílů nebo je zcela ukončena. Výsledkem těchto neúspěchů jsou promarněné zdroje, promarněné příležitosti a v některých případech i značné finanční ztráty.

podnikání a management marketing

Zabezpečení informací, ukládání dat na webu a tzv. “Přístav bezpečí”

Jak moc bezpečný je náš systém? Na kolik je soukromé naše ukládání dat? Určitě se občas strachujete o svá virtuální data a jejich zabezpečení před hackery a různými slídily… Můžete zůstat klidní.

účetnictví ochrana údajů

Pracujte chytře a nechte si zaplatit rychleji!

Kreditní karta není potřeba, zrušit to můžete kdykoli.